X
تبلیغات
Kahkeshan - فلات های آسیا
اینم چندتاچیز خوب از<فلات>

 

فلات:پرش به: ناوبری, جستجو

مونته رورایما در ونزوئلا

فلات یا نَجد در زمین‌شناسی و دانش‌های زمین به جایی کوهستانی می‌گویند که هماره دارای زمینی تخت و پهن باشد.

فلات آتشفشانی فلاتیست که از تکاپوی آتشفشانی ساخته‌شده‌باشد. گسترده‌ترین و بلندترین فلات جهان فلات تبت نام دارد که «بام دنیا» خوانده می‌شود٬ این فلات از برخورد صفحات زمین‌ساختی هندو-استرالیایی و اوراسیایی ساخته شده‌است.

[ویرایش] جُستارهای وابسته

 
 
 
این هم مطالبی ازفلات ایران:
 

فلات:پرش به: ناوبری, جستجو

مونته رورایما در ونزوئلا

فلات یا نَجد در زمین‌شناسی و دانش‌های زمین به جایی کوهستانی می‌گویند که هماره دارای زمینی تخت و پهن باشد.

فلات آتشفشانی فلاتیست که از تکاپوی آتشفشانی ساخته‌شده‌باشد. گسترده‌ترین و بلندترین فلات جهان فلات تبت نام دارد که «بام دنیا» خوانده می‌شود٬ این فلات از برخورد صفحات زمین‌ساختی هندو-استرالیایی و اوراسیایی ساخته شده‌است.

[ویرایش] جُستارهای وابسته

_____________________________________________________________________فلات ایران:از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد/فلات ایران

پرش به: ناوبری, جستجو

فلات ایران سرزمین مرتفعی است در همسایگی مناطق کم ارتفاع غرب، شمال و جنوب آسیا.

فلات ایران یا ایران زمین[نیازمند منبع] نام یک منطقه گسترده جغرافیایی و زمین شناختی در قاره آسیا (اورآسیای مرکزی) در نیمکره شمالی است. این فلات در آسیای جنوبی، آسیای جنوب غربی و قفقاز گسترده شده است و از سرزمین‌های کم ارتفاع مجاور خود قابل تمایز است. فلات ایران تقسیمی جغرافیایی بر پایه وجوه تاریخی است. این منطقه، زیستگاه اقوام ایرانی و محدودهٔ اصلی کشور ایران در دوره‌های مختلف تاریخی بوده است.

بلندترین قله فلات ایران تیریچ میر با بلندی ۷۶۹۰ متر در افغانستان است. فلات ایران جزء مهم‌ترین فلات‌های آسیائی-اروپائی است؛ از آن جا که رشته کوه‌های آن مرزهای سیاسی دوران معاصر را شکل داده اند و نیز رشته کوه البرز در آن جای گرفته است.

 

[ویرایش] زمین‌شناسی

نقشه طبیعی فلات ایران.

فلات ایران، سرزمین مرتفعی است در نیمکره شمالی. این فلات بخشی از صفحه اوراسیا به حساب می‌آید. اوراسیا بخشی از پوسته زمین است که شامل قاره‌های آسیا و اروپا می‌شود.بلندترین قله های فلات ایران

رشته کوه

قله

بلندی(متر)

جغرافیای سیاسی

البرز

دماوند

۵٬۶۷۱

ایران

زاگرس

دنا

۴٬۴۴۸

ایران

توروس

دمیرکازیک

۳٬۷۵۶

ترکیه

هندوکش

تیریچ میر

۷٬۷۰۸

افغانستان

سلیمان

تخت سلیمان

۳٬۴۸۷

پاکستان

قفقاز

البروس

۵٬۶۴۲

روسیه

________

  خوب بافلات <<<اناتولی>>>هم اشنا بشیم
 
 

 

  2 –سرزمين هاي پهناور و پست جلگه ها در شمال و جنوب آسيا:

آيا مي توانيد روي نقشه صفحه 5 ، فلات کم ارتفاع سيبري و جلگه ي سيبري را پيدا کنيد؟ جلگه ي سيبري بين کدام رود و کدام رشته کوه قرار دارد؟ مدت ها قبل از آن که بشر روي زمين پديدار شود به جاي اين جلگه و سرزمين هاي پهناور جنوبي آن، دريايي کم عمق و بسيار وسيع به نام درياي تتيس وجود داشت. درياي خزر (مازندران) و درياچه آرال هر دو باقي مانده ي آن درياي بزرگ هستند.
در شرق جلگه ي سيبري، فلات کم ارتفاع سيبري قرار دارد که يخبندان هاي طولاني در طي هزاران سال باعث متلاشي شدن سنگ هاي آن شده است.
همان طور که مي دانيد، بين رشته کوه ها معمولاً رودهاي بزرگي جريان دارند که آبرفت هاي زيادي را از کوه ها کنده و با خود حمل مي کنند.
اين آبرفت ها در مسير يا در دهانه خود ته نشين و بر روي هم انباشته مي شوند و با گذشت زمان جلگه هايي را پديد مي آورند.
مثلاً جلگه ي عراق از آبرفت رودهاي دجله و فرات به وجود آمده است. دو رود بزرگ گنگ و سند که از کوه هاي هيماليا سرچشمه مي گيرند، جلگه هاي حاصلخيز گنگ و سند را به وجود آورده اند. در چين نيز رودها نقش مهمي در به وجودآمدن جلگه هاي پهناور کناره ي دريا دارند. سطح اين جلگه ها چنان پست و هموارتر است که رودهايي که در آن جريان دارند هر چند يک بار جاي بستر خود را تغيير مي دهند. رودها همچنين آبرفت ها را در دهانه ي خود، جايي که به دريا مي ريزند، انباشته مي کنند. از انباشته شدن آبرفت ها در دهانه ي رودها، دلتاهاي پهناور (سرزمين هاي Δ مانند) به وجود مي آيد. با انباشته شدن دائمي آبرفت ها، دلتاها پيوسته توسعه مي يابند در آب دريا پيش مي روند و جاي مناسبي براي کشاورزي به وجود مي آورند. وجود اين دلتاها در زمين هاي بسيار هموار ممکن است خطر بروز سيلاب را افزايش دهد. چرا؟  

 

  3 – سرزمين هاي داراي کوه آتش فشان:

در مشرق و جنوب شرقي آسيا به ويژه در کناره هاي اقيانوس آرام «مجمع الجزاير» هاي بسياري وجود دارد. به دليل ناآرام بودن پوسته ي زمين، آتش فشان ها و زلزله هاي بسياري رخ مي دهد و برخي از اين آتش فشان ها جزايري را به وجود آورده اند.  

 

  فعاليت 1:
1- آيا دلتاها جاي مناسبي براي کشاورزي است ؟ چرا؟

بله، زيرا دلتاها از انباشته شدن آبرفت ها در دهانه ي رودها ايجاد مي شوند و در نتيجه اين سرزمين ها خاک حاصلخيز را براي کشاورزي دارا هستند.  

 

  2 – منظور از دهانه يا مصبّ رود چيست؟ دلتا چگونه به وجود مي آيد؟

جايي که رود به دريا مي ريزد، دهانه رود ناميده مي شود. از انباشته شدن آبرفت در دهانه رودها دلتاهاي پهناور (سرزمين هاي مانند) به وجود مي آيد.  

 

  3 – دلتاي بنگال از آبرفت کدام رودها به وجود آمده است؟ آيا مي توانيد با مراجعه به يک نقشه ي جهان نما يا کره ي جغرافيايي بگوئيد دلتاي بنگال در کدام کشور قرار گرفته است؟

رودهاي گنگ و براهماپوترا، بنگلادش  

 

  4 – آيا مي توانيد با مراجعه به يک نقشه ي طبيعي ايران ، يک دلتاي مهم را در شمال کشورمان مشخص کنيد؟ اين دلتا از آبرفت هاي کدام رود به وجود آمده است؟

به عهده دانش آموز  

 

  درس چهارم:
آب و هواي قاره ّي آسيا چگونه است؟

مي دانيد که براي تعيين وضعيت آب و هوايي هر منطقه، بايد ميزان دما و بارش آن را در طول چندين سال اندازه گيري کنيم. آسيا قاره ي پهناور است که از قطب شمال تا مدار استوا امتداد يافته و دما و بارش در بخش هاي مختلف آن متفاوت است از اين رو، د راين قاره آب و هواي گوناگوني وجود دارد. اکنون با توجه به دو شکل 10 و 11، پراکندگي دما و بارش را در آسيا به طور جداگانه بررسي مي کنيم. همان طور که در نقشه ي مقابل مشاهده مي کنيد، به طور کلي در آسيا سه بخش متفاوت از نظر دما وجود دارد:
1 – سرزمين هاي مجاور قطب شمال و سيبري که در تمام روزهاي سال سرد بوده و داراي يخبندان هاي بسيار و طولاني است.
2 – سرزمين هاي جنوبي که در مجاورت درياها، از درياي سرخ تا جزيره تايوان واقع شده اند و در تمامي روزهاي سال گرم هستند.
3 – بخش هاي داخلي که داراي سرما سخت و خشن و در زمستان ها و گرماي زياد در تابستان ها هستند.(آب و هواي قاره اي يا بري)  

 

  فعاليت :
1 – چرا سرزمين تبت همانند سرزمين هاي قطبي شمال و آسيا، د رتمامي روزهاي سال سرد است؟

تبت بلندترين فلات آسياست و اين سرزمين هاي بلند داراي آب و هواي سرد هستند.  

 

  2 – چرا سرزمين هاي جنوبي آسيا در تمامي روزهاي سال گرم اند؟

به دليل نزديکي به خط استوا.


تاکنون با مناطق مختلف آسيا از نظر وضعيت دما آشنا شديد، حال به پراکندگي بارش در اين قاره توجه کنيد. آسيا در تمامي بخش ها داراي بارش و رطوبت يکسان نيست بلکه برخي نواحي آن خشک و برخي مرطوب هستند. آيا مي دانيد رطوبت اين مناطق از کجا مي آيد؟ رطوبت از درياها و اقيانوس هاي مجاور مي آيد و سپس به وسيله ي باد به خشکي ها و قاره ها منتقل مي شود. آسيا از نظر ميزان بارش به دو قسمت آسياي مرطوب و آسياي خشک تقسيم شده است:  

 

  آسياي مرطوب :

 

به طور کلي ،سه نوع باد موجب انتقال رطوبت به سرزمين هاي داخل قاره ي آسيا مي شود:
1 – بادهاي موسمي در فصل تابستان که از شرق و جنوب شرقي آسيا مي وزد و باران فراوان به همراه مي آورد.
2 – بادهاي باران آور غربي در فصل زمستان که از اقيانوس اطلس به طرف سيبري مي وزند اما پيش از ان که به سيبري برسند، مقدار زيادي از باران خود را در اروپا فرو مي ريزند و سپس با نزديک شدن به سمت مشرقَ، رفته رفته مقدار باران آن ها کاسته مي شود.
3 – بادهاي باران آور مديترانه اي که به خصوص در فصل زمستان مي وزند و چنان که در نقشه مي بينيد. چندان به داخل قاره ي آسيا نفوذ نمي کنند.  

 

  آسياي خشک:

تمامي آسياي مرکزي، نواحي غربي و جنوب غربي آسيا شامل شبه جزيره ي عربستان ، نواحي داخلي فلات آناتولي و فلات ايران از نواحي خشک آسيا محسوب مي شوند. بيشتر اين سرزمين ها يا از دريا دورند يا کوه هاي بلند مانع ورود بادهاي مرطوب به داخل آن ها مي شود.
 

 

  اثرات بادهاي موسمي:

همان طور که خوانديد، سرزمين ها مشرق و جنوب شرقي آسيا در تابستان ها در معرض وزش بادهاي باران آور موسمي قرار دارند. فعاليتهاي کشاورزي در اين نواحي بستگي بسياري به ريزش اين باران ها دارد. همه ساله عده ي زيادي از مردم اين نواحي هم زمان با ريزش باران هاي موسمي در تابستان، به روستاها و نواحي کشاورزي مهاجرت کرده و در فعاليت هاي کشاورزي به خصوص در کشت برنج شرکت مي کنند.
اگر باران هاي موسمي به موقع نبارد يا دچار بي نظمي شود، از توليد محصولات کشاورزي کاسته مي گردد و کشاورزان خسارت مي بينند و به عکس نيز ريزش شديد باران هاي موسمي گاهي موجب به راه افتادن سيل و طغيان رودخانه ها در اين نواحي مي شود.  

 

  فعاليت 2:
1 – در جدول مقابل ، مشخصات بادهاي باران آور آسيا را بنويسيد از نقشه استفاده کنيد)

نام باد

مبدا وزش

فصل وزش

بادهاي موسمي

شرق و جنوب شرقي آسيا

تابستان

بادهاي باران آور

اقيانوس اطلس

زمستان

بادهاي باران آور مديترانه اي

درياي مديترانه

زمستان

 

 

  2 – چرا آسياي مرکزي و نواحي داخلي فلات ايران و فلات آناتولي را آسياي خشک ناميده اند؟

اين سرزمين ها يا از دريا دورند يا کوه هاي بلند مانع ورود بادهاي مرطوب به داخل آن ها مي شود.

3 – با توجه به نقشه ي پراکندگي باران در آسيا و نقشه ي طبقه بندي آب و هوا در آسيا، نوع آب و هواي هر يک از نواحي زير را مشخص کنيد.
سيبري وتبت ----> سرد وخشك
عربستان ----> گرم وخشك
جنوب شرقي آسيا ----> گرم ومرطوب
آسياي مركزي ----> قاره اي يا بري

4- درباره اثرات بادهاي موسمي توضيح دهيد:
اثر مثبت: فعاليت هاي کشاورزي به اين بادها بستگي دارد.(به خصوص کشت برنج)
اثر منفي: اگر باران هاي موسمي به موقع نبارد و يا دچار بي نظمي شود از توليد محصولات کشاورزي کاسته مي گردد و کشاورزان خسارت مي بينند برعکس نيز ريزش شديد باران هاي موسمي گاهي موجب به راه افتادن سيل و طغيان رودخانه ها در اين نواحي مي شود.  

    

 فلات اناتولی

 

 

ییییییییییییییییییییییییییی 

 

 

 

خیلی سخت بود؟

فلات<< تبت>> 

 

               فلات تَبَّت فلاتی گستره و بلند در آسیای خاوری است که بیش‌تر جاهای خودگردان تبت و استان چینگهای در جمهوری مردمی چین و لدخ در کشمیر را دربر می‌گیرد. فلات تبت پهنه‌ای در حدود ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ کیلومتر را فراگرفته‌است و میانگین بلندی آن برابر ۴۵۰۰ متر می‌باشد. به آن در زبانزد «سقف جهان» می‌گویند٬ چرا که بلندترین و گسترده‌ترین فلات در جهان است که پهنه‌ای برابر ۲/۵ میلیون کیلومتر مربع (کمابیش برابر ۴بار اندازهٔ ایالت تگزاس آمریکا یا کشور فرانسه) دارد.

[ویرایش] جایگاه

فلات تبت را رشته‌کوه‌های بلندی فراگرفته‌است. از شمال باختری به رشته‌کوه‌های کولون (که آن را از حوضه آبریز تاریم جدا می سازد) محدود می‌شود و از شمال با رشته‌کوه‌های کیلیان که فلات را از بیابان گوبی جدا می‌سازد. در نزدیکی جنوب٬ فلات با درهٔ رود یارلونگ سانگپو که در بستر رشته‌کوه هیمالیا جریان دارد و با صفحهٔ گستردهٔ جلگه سند و گنگ برش خورده‌است. در خاور و جنوبی‌ترین جا٬ فلات به گلوگاه جنگلی و جغرافیایی برآمدهٔ سرچشمه‌های کوهی رودهای سالوین٬ مِکنگ و یانگتزه در سیچوآن باختری و جنوب باختری چینگهای٬ راه می‌دهد. در باختر نیز پیچش رشته‌کوه‌های ناهموار قره‌قروم در شمال کشمیر را در بر می‌گیرد.

                             فلات تَبَّت فلاتی گستره و بلند در آسیای خاوری است که بیش‌تر جاهای خودگردان تبت و استان چینگهای در جمهوری مردمی چین و لدخ در کشمیر را دربر می‌گیرد. فلات تبت پهنه‌ای در حدود ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ کیلومتر را فراگرفته‌است و میانگین بلندی آن برابر ۴۵۰۰ متر می‌باشد. به آن در زبانزد «سقف جهان» می‌گویند٬ چرا که بلندترین و گسترده‌ترین فلات در جهان است که پهنه‌ای برابر ۲/۵ میلیون کیلومتر مربع (کمابیش برابر ۴بار اندازهٔ ایالت تگزاس آمریکا یا کشور فرانسه) دارد.

 

http://www.google.com

_____________________________________________________________________ _فلات مغولستان

 

آيا تاکنون به يک کره ي جغرافيايي توجه کرده ايد؟
شکل ها و رنگ هاي روي کره را مشاهده کنيد. قسمت هاي وسيع آبي رنگ آن، اقيانوس ها هستند. اقيانوس ها و آب هاي بسيار پهناور و وسيع اند که سطح کره ي زمين را فرا گرفته اند.
در ميان آب ها، خشکي هاي بسياربزرگ را مي بينيد. به اين خشکي ها قاره مي گويند. ادامه ي قاره ها در زير آب اقيانوس ها قرار دارد.
باتوجه به کره ي جغرافيايي، قاره هاي روي زمين را نام ببريد.
اکنون با نگاهي به کره ي جغرافيايي حدس بزنيد که مساحت آب ها روي کره ي زمين بيشتر است يا مساحت خشکي ها؟

 

  فعاليت :
1 – باتوجه به شکل2، نام قاره ها را به ترتيب وسعت آن ها در جدول بنويسيد:

1 – آسيا / 2 – آمريکا / 3 – آفريقا / 4- قطب جنوب / 5- اروپا / 6-استراليا و اقيانوسيه  

 

  2- بيشتر خشکي ها در نيم کره ي شمالي قرار دارند.

بيشترخشکي ها در نيم کره ي جنوبي قرار دارند.  

 

  3 –سه قاره ي نزديک به هم کدام اند؟

آسيا، اروپا ، آفريقا  

 

  4 – کدام قاره تقريباً از قطب شمال تا نزديکي قطب جنوب کشيده شده است؟

قاره ي آمريکا  

 

  5 – کدام قاره به طور کامل در نيم کره ي شمالي قرار دارد؟

آسيا و اروپا  

 

  6 – کدام قاره در نيم کره ي جنوبي قرار دارد؟

قاره ي استراليا، قاره ي قطب جنوب و اقيانوسيه به طور کامل و آمريکاي جنوبي، جنوب آفريقا در نيم کره ي جنوبي  

 

  7 – خط ّاستوا از کدام قاره ها مي گذرد؟

آمريکا، آمريکا و آسيا  

 

  8- نصف النهار مبدأ از کدام قاره ها مي گذرد؟

اروپا، آفريقا، قطب جنوب  

 

  درس دوم قاره ي آسيا کجاست؟

نقشه ي روبرو، قاره هاي جهان را نشان مي دهد. آيا مي دانيد کدام قاره ي پهناورترين قاره ي جهان است؟ آسيا
قاره ي آسيا تقريباً ⅓ خشکي هاي جهان را در بر مي گيرد. بلندترين کوه ها، پست ترين نقاط و پهناورترين جلگه هاي زمين در آسيا واقع شده اند.
بيش از نيمي از جمعيت کره ي زمين در قاره ي آسيا به سر مي برند و پرجمعيت ترين کشورهاي جهان در اين قاره قرار دارند.  

 

  موقعيت:

آيا مي توانيد بگوئيد قاره ي آسيا از سه طرف به آب هاي کدام اقيانوس ها محدود مي شود؟ هند، آرام، منجمد شمالي
قاره هاي آسيا در محل تنگه ي برينگ از آمريکاي شمالي و در محل کانال سوئز از آفريقا جدا مي شود. علاوه بر اين، کوه هاي اورال مرز بين دو قاره ي آسيا و اروپا را تعيين مي کند.  

 

  فعاليت 1:
1 – در نقشه دقت کنيد و به سؤال هاي زير پاسخ دهيد:

1 – قاره ي آسيا از سمت جنوب به اقيانوس هند و از سمت مشرق به اقيانوس آرام و از سمت شمال به اقيانوس منجمد شمالي محدود مي شود.

2 – چهار فلات پي در پي آسيا از غرب به شرق عبارتند از :
فلات مغولستان <-- تبت <-- فلات ايران <-- فلات آناتولي <--

3 – بلندترين رشته کوه آسيا چه نام دارد؟ نام بلندترين قله ي آن چيست؟
هيماليا، اورست  

 

  ناهمواري هاي آسيا:

 

به نقشه ناهمواري هاي آسيا توجه کنيد. آسيا را از نظر ناهمواري ها مي توان به سه بخش تقسيم کرد:
1 – فلات ها: شامل فلات هاي بلند با ارتفاع زياد و فلات هاي کم ارتفاع قديمي.
2 – سرزمين هاي پهناور و پست جلگه اي در شمال و جنوب آسيا.
3 – سرزمين هاي داراي کوه آتش فشان.  

 

  فعاليت 2:
در نقشه ي بالا دقت کنيد و به سؤالات زير پاسخ دهيد:
1 - کدام جلگه، فلات ايران را به شبه جزيره عربستان متصل مي کند؟

جلگه بين النهرين  

 

  2 – در مغرب جلگه ي سيبري، کوه .... و در شرق آن رود .... قرار دارد.

اورال - يني سئي

3- رودهاي مهم هند از کدام رشته کوه سرچشمه مي گيرند؟ به کجا مي ريزند؟
رشته کوه هاي هيماليا، به خليج بنگال مي ريزند

4 – رودهاي مهم چين را نام ببريد.
يانگ تسه کيانگ، هوانگهو

5 – با توجه به نقشه ي بالا و اسم هاي داخل دايره هاي زير ، جاهاي خالي را پرکنيد.


* نام يک دلتاي مهم آسيا، دلتاي بنگال
* نام سه مجمع الجزاير آتش فشاني آسيا: فيليپين ، اندونزي ، ژاپن
* نام دو شبکه جزيره ي بزرگ آسيا: آسيا، هند ، عربستان  

+ نوشته شده توسط AmirReza Ahmadi در شنبه بیست و نهم آبان 1389 و ساعت 16:46 |


Powered By
BLOGFA.COM